Często zadawane pytania

Start / Częste pytania / Wysyłka auta do Polski

Wysylka auta do Polski

 • Co zrobić, żeby tanio i bezpiecznie wysłać samochód do Polski? Open or Close

  Najlepiej skorzystać z usług firmy Polamer! 

 • Kto może wysłać samochód do Polski? Open or Close

  Najprostsza odpowiedź to: właściciel samochodu czyli osoba, na którą został wystawiony tytuł własności pojazdu – szczególnie, jeśli samochód wysyłany jest w ramach mienia przesiedleńczego. 

  Oprócz tytułu własności do wysyłki konieczne są też:  dowód rejestracyjny samochodu (registration card), oraz dokument potwierdzający tożsamość właściciela – ID lub prawo jazdy. 

  Amerykański urząd celny może też wymagać aktu sprzedaży (lub potwierdzenia zapłaty za pojazd) szczególnie, jeśli auto jest stosunkowo nowe (roczne lub dwuletnie)

 • Co jest potrzebne przy odbiorze auta w Warszawie? Open or Close

  Najważniejszym dokumentem jest ORYGINAŁ dowodu własności oraz jego tłumacznie na język polski wykonane przez tłumacza przysięgłego w Polsce (tłumaczenie zrobione w USA nie ma mocy prawnej w Polsce).  Reszta zależy od tego, czy samochód został wysłany jako mienie przesiedlenia, czy jako towar do oclenia. 

  Jeśli samochód został wysłany w ramach mienia przesiedlenia, przy odbiorze w Warszawie – w oparciu o obowiazujące przepisy prawne i celne – osoba, która się przesiedla musi przedstawić następujące dokumenty: 
  -  oryginalny dowód rejestracyjny samochodu z USA (tzw registration card)
  -  dowód osobisty lub polski paszport
  -  zaświadczenie o stałym zameldowaniu w Polsce (dokument wystawiany na czas określony przez właściwy urząd miasta lub gminy)
  -  lista mienia przesiedlenia przygotowana przez osobę wysyłającą
  -  3 różnego rodzaju dokumenty potwierdzające fakt, że klient przebywał w USA stale PONAD rok – najlepiej rachunki (prąd, gaz, telefon, etc)  lub comiesięczne wyciągi z konta (tzw. statements), które otrzymujemy z banku. Jednym z takich dowodów może też być rozliczenie podatkowe
  -  złotówki na pokrycie kosztow odprawy celnej – koszt odprawy samochodu to 495 zl

  Jeśli zaś samochód został wysłany jako artykuł do oclenia – wszystko, czego potrzeba przy odbiorze to tytuł własności (oryginał i polskie tłumaczenie) oraz dowód tożsamości osoby, do której samochód był wysłany.

 • Czy samochód przy wysyłce do Polski powinien być pusty?Open or Close

  Jeśli auto jest wysyłane w ramach mienia przesiedlenia, można do niego zapakować przedmioty osobistego użytku,  które również wjadą do Polski w ramach tego samego mienia.  W takim przypadku należy sporządzić listę rzeczy, które znajdują się w samochodzie. Samochód powinien być zapakowany w taki sposób, żeby umożliwić pracownikowi firmy Polamer swobodne wjechanie nim do kontenera podczas załadunku i rozładunku (wymagana jest pełna widoczność w bocznych lusterkach).

 • Jak długo trwa transport samochodu do Warszawy? Open or Close

  Podobnie jak z paczką morską, należy liczyć, że zajmie to około 6 tygodni.

 • Jak szybko samochód musi być odebrany w Warszawie? Open or Close

  To zależy od miejsca zamieszkania klienta – jeśli osoba przesiedlająca się jest zameldowana w Warszawie to ma 3 dni na odbior. Jeśli jest zameldowana poza Warszawą to ma 5 - 7 dni na odbiór samochodu lub mienia.

  Jeśli istnieje potrzeba dluższego magazynowania, wtedy proszę o kontakt z biurem Polamer Warszawa 22 643 04 44 w celu omówienia opcji przedłużenia tego okresu.

 • O czym jeszcze należy pamiętać? Open or Close

  - O tym, że w czasie transportu samochód MUSI mieć minimalną ilość paliwa w baku (musi się świecić  lampka rezerwy paliwowej)


  - O tym, że w Polsce nie możemy wyjechać na ulice bez ubezpieczenia – na początek najlepsze jest tzw. ubezpieczenie graniczne (OC) ważne 30 dni. Więcej informacji na temat możliwości wykupienia tego ubezpieczenia można uzyskać w biurze Polamer w Warszawie. Mając już takie ubezpiecznie można wrócić swoim samochodem do domu po odprawie celnej mimo, że samochód ma nadal amerykańskie tablice rejestracyjne.

 • Czy Polamer świadczy usługę dostarczenia samochodu do domu klienta?Open or Close

  Oczywiscie, możemy również zaproponować usługę transportu samochodu pod dom klienta. Jest to jednak opcja dodatkowo płatna objęta oddzielną wyceną zależną od rodzaju pojazdu i odległości od Warszawy.

 • Czy właściciel musi osobiście odebrać pojazd lub mienie przesiedlenia w Warszawie? Open or Close

  Nie, jesteśmy w stanie przeprowadzic odprawę na odległość i klient nie musi przyjeżdżać do Warszawy na odprawę celną. Jest to jednak procedura stosowana głównie przez klientów nie wysyłających samochodów lub motorów a jedynie nieduże mienia przesiedlenia. W tym celu proszę o kontakt z agencją celną w Warszawie tel 22 855 60 33 aby omówić taki konkretny przypadek z pracownikami agencji celnej w Warszawie.